X Gminne Międzyszkolne Zawody w Grzybobraniu 22 września 2017 r. - Harasiuki

 W tym roku był to mały jubileusz, bowiem to już po raz 10 młodzież z rakszawskich szkół zmierzyła się w zawodach w grzybobraniu. Ta nietypowa impreza, zainicjowana 10 lat temu przez pasjonata, znawcę i wielkiego miłośnika grzybów – nauczyciela Marcina Bardjana, wpisała się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych rokrocznie w Gminie Rakszawa. Idea tych zawodów jest oczywista. Po pierwsze popularyzacja wśród młodzieży podstawowej wiedzy o gatunkach grzybów, kształtowanie umiejętności identyfikacji grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz rozbudzanie zamiłowania do grzybobrania.

Inicjator i organizator jest wdzięczny Pani Marii Kula - Wójt Gminy Rakszawa za finansowe wspieranie tego przedsięwzięcia. Są to koszty związane z transportem, tradycyjnym bigosem i symbolicznymi nagrodami.

W tegorocznych, jubileuszowych, zawodach udział wzięły następujące szkoły:

Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola Nr 1 im. Janusza Korczaka,

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Stefana Mierzwy,

Szkoła Podstawowa w Węgliskach,

Publiczne Gimnazjum im. Księdza Stefana Kard. Wyszyńskiego,

Zespół Szkół Tekstylno – Gospodarczych im. Bolesława Żardeckiego.

 Jak co roku wyruszyliśmy wcześnie rano spod Zespołu Szkół Tekstylno – Gospodarczych. Miejscem grzybobrania były już – tradycyjnie – lasy w okolicach Harasiuk. Organizator zawodów, Pan Marcin Bardjan, już podczas podróży zapoznał wszystkich uczestników z regulaminem i omówił szczegółowo zasady bezpieczeństwa i zachowania się w trakcie zawodów. W skład drużyn biorących udział w zawodach wchodziła trójka uczniów i opiekun. Każda drużyna miała 3,5 godziny czasu na grzybobranie. Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy zawodów dostosowali się do wyznaczonego czasu i, co najważniejsze, wszyscy wrócili w wyznaczonym czasie na miejsce zbiórki.

 Podsumowanie zawodów odbyło się na stołówce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Rakowisko. W tym roku uczestnicy zawodów zebrali rekordowe ilości grzybów, dlatego Komisja Zawodów wyłoniła zwycięzców „optycznie”. Ponieważ największa „sterta” grzybów znajdowała się na stole Harcerzy ze Szkoły Podstawowej nr 1, dlatego ich uznano za zwycięzców. Pozostałym zespołom Komisja Sędziowska jednogłośnie przyznała wspólne drugie miejsce.

 Wręczenia dyplomów dokonali obecni na zakończeniu zawodów goście w osobach:

Maria Kula – Wójt Gminy Rakszawa,

Jadwiga Wiśniowska – Dyrektor ZEASiP,

Agnieszka Rzepka – Dyrektor GOKiC,

Iwona Barnat – Dyrektor ZSTG.


© 2015 ZSTG
Logowanie